Eveniment istoric in parohia noastra, duminica 12 septembrie.

PS Iosif Păuleţ, episcop de Iaşi, va sfinţi piatra de temelie a bisericii Parohiei "Sfânta Fecioară Maria Îndurerată" din Bârnova duminică, 12 septembrie 2021, la ora 10.45, celebrarea fiind urmată de Sfânta Liturghie pontificală a hramului la ora 11.00, în capela parohiei.

Parohia "Sfânta Fecioară Maria Îndurerată" din Bârnova, prin grija părintelui paroh, Pavel Beşleagă, a demarat lucrările la un nou lăcaş de cult în luna ianuarie a acestui an.

Sfânta Liturghie de sfinţire a pietrei de temelie pentru o nouă biserică este un eveniment istoric şi unic în viaţa unei comunităţi şi o binecuvântare divină pentru edificarea viitorului locaş de cult.

Parohia romano-catolică Bârnova şi împrejurimi, cu hramul "Sfânta Fecioară Maria, Îndurerată" - 15 septembrie, a fost înfiinţată prin decret episcopal nr. 1728/ 1 iulie 2017 de către Excelenţa Sa Petru Gherghel, episcop de Iaşi la acea vreme, ca parohie, începând cu data de 1 august 2017. Paroh a fost numit părintele Pavel Beşleagă.

Sunt invitaţi să participe la celebrare credincioşii parohiei, dar şi cei din Iaşi şi din localităţile învecinate.

Vă aşteptăm la sărbătoare!

Pr. Pavel Beşleagă, paroh

Postat pe: 04-09-2021 Distribuie Nr. vizualizari: 707